Mirzo Ulug‘bek nomidagi Mirzo Ulug‘bek markaziy bog‘i (sobiq Telman) rekonstruksiyadan so‘ng 15 iyun kuni ochiladi. Bu haqda «Gazeta.uz"ga dam olish maskanining rekonstruksiyasi bilan shug‘ullangan Jet Invest kompaniyasi vakili ma’lum qildi.
Rekonstruksiya ishlarini boshlashdan oldin bog‘ning Facebook sahifasi orqali shahar aholisining fikri va takliflari o‘rganildi va inobatga olindi. Jumladan, aksariyati 100 yildan ortiqroq vaqtdan beri turgan daraxtlar saqlab qolindi.
«Bog‘ 1934 yilda ochilgan. Shuni inobatda holda uning tarixini va atmosferasini saqlashga bosh maqsad sifatida qaraldi. Shu bilan bir qatorda yillar davomida yomonlashgan irrigatsion tizimlar, elektrifikatsiya va sug‘orish tizimini kommunikatsiyasini butunlay o‘zgartirdik», — deya ta’kidladi Jet Invest xodimi.
Bog‘ ikkita zonaga ajratiladi: Italiya va Fransiya ishlab chiqaruvchilarining attraksionlari o‘rnatilgan aylanish, dam olish va hordiq chiqarish zonalaridir.
«Biz uchun aylanish, xotirjam o‘tirish va suhbatlashish imkoni mavjud bo‘lgan tinch zonalarni saqlab qolish muhim edi. Shu sababli ham mehmonlar asosiy darvozadan kirishi bilanoq yorug‘ fonarlar va qulay o‘rindiqlar bilan jihozlangan tinch zonaga tushib qoladilar», — deyiladi Jet Invest xabarida.
Bu zonada yoshi ulug‘ insonlar uchun maxsus joy bo‘lib, u yerdagi so‘rilarda shaxmat o‘ynash imkoni mavjud.
Toshkentda attraksionlarni o‘rnatish bilan Yevropa ishlab chiqaruvchi kompaniyalaridan maxsus taklif qilingan mutaxassislar shug‘ullanishdi.
Bog‘da «O‘zbekiston birinchi bor haqiqiy fransuz karuseli o‘rnatildi» deya alohida ta’kidlaydi rekonstruksiya tashkilotchilari. Bunaqasi Parijda — Eyfel minorasi yaqinida o‘rnatilgan. Attraksionni yasashda qo‘l mehnati elementlariga va mualliflik yondashuvlariga alohida e’tibor qaratilgan.
Boqqa kirish tekinligicha qoladi. «Attraksionlarga narx belgilashda demokratroq va arzonroq bo‘lishini ta’minlashga harakat qildik», — deyiladi Jet Invest bayonotida. Attraksionlarda uchish uchun narx 4000 so‘mdan 12000 so‘mgacha qilib belgilandi.
Bog‘da velosiped va roliklarda sayr qilish qat’iyan taqiqlanadi. Kirish joyida velosipedlarni qo‘yish uchun maxsus turargoh ajratilgan.
Bog‘da ikkita kirish yo‘li mavjud bo‘lib, ular asosiy va orqa tomondagi qo‘shimcha kirishlardir. Mehmonlarning xavfsizligini ta’minlash maqsadida 200 ta kamera o‘rnatilgan. Ilgari bog‘da ishlagan 40 kishining ish joyi saqlab qolingan holda yana 60 yangi ish o‘rni yaratildi.
Jet Invest bergan xabarga ko‘ra, rekonstruksiya ishning birinchi bosqichi edi. Ikkinchi bosqichda yopiq ko‘ngilochar maskan qurilishi rejalashtirilmoqda.

Центральный парк имени Мирзо Улугбека (бывший парк Тельмана) в Ташкенте откроется после реконструкции 15 июня. Об этом «Газете.uz» сообщил представитель компании Jet Invest, занимавшейся обновлением рекреационной зоны.
При реконструкции парка были учтены пожелания и предложения жителей города на официальной Facebook-странице парка. В частности, сохранены деревья, многим из которых более 100 лет.
«В приоритете было сохранение истории и атмосферы парка, так как он был открыт еще в далеком 1934 году. При этом, мы полностью обновили все коммуникации, ирригационные системы, электрификацию, автополивочные системы, которые за годы работы пришли в упадок», — отметили в Jet Invest.
Парк делится на две зоны: для прогулок и отдыха и развлекательную, в которой установлены новые аттракционы от итальянских и французских производителей.
«Для нас было важно сохранить тихие зоны, где можно будет прогуляться и спокойно посидеть, пообщаться. Поэтому сразу после главного входа гости попадут в обновленную тихую зону с новыми удобными скамейками и яркими фонарями», — сообщили в Jet Invest.
В этой зоне есть специальное место для пожилых людей, с топчанами и играми, например, шахматами.
Установкой аттракционов в Ташкенте занимались приглашенные специалисты европейских компаний-производителей.
В парке установлена «первая в Узбекистане настоящая французская карусель», подчеркивают организаторы реконструкции. Такая же — в Париже возле Эйфелевой башни. При создании аттракциона использовались изготовленные вручную декоративные элементы и авторская роспись.
Вход в парк останется бесплатным. «Цены на аттракционы старались сделать демократичными и доступными», — отметили в Jet Invest. Проход на аттракционы стоит от 4000 до 12000 сумов.
Кататься в парке на велосипедах и роликах запрещено. У входа будет специальная стоянка для велосипедов, чтобы посетители могли их оставить.
В парке два входа — главный и дополнительный с задней стороны. Установлено более 200 камер видеонаблюдения для безопасности посетителей. Сохранены рабочие места работников парка — 40 человек, к тому же создано еще 60 рабочих мест дополнительно.
Как сообщили в Jet Invest, реконструкция была первым этапом работы, на втором планируется возведение закрытого развлекательного комплекса.