Yanvar-aprel oylarida O‘zbekiston prokuratura organlari tomonidan tergov harakatlari o‘tkazilgan jinoyat ishlari soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 23,7 foiz kamaydi, deya xabar qildi Bosh prokuratura matbuot xizmati.
Yanvar-aprelda prokuratura organlari tomonidan 1867 (2445) ta jinoyat ishi bo‘yicha tergov harakatlari o‘tkazilgan. Shundan 2337 (3463) nafar shaxsga nisbatan 1518 (2197) ta jinoyat ishi sudga yuborilib, o‘tgan yilga qaraganda 679 taga (31%) kamaygan.
Shu davrda 315 (249) ta jinoyat ishining tergovi, shu jumladan 222 (152) tasi JPKning 364-moddasi 1-qismi 1-bandi (ish bo‘yicha ayblanuvchi tariqasida ishtirok etishga jalb qilinishi lozim bo‘lgan shaxs aniqlanmagan), 86 (90) tasi shu moddaning 1-qismi 2-bandiga (ayblanuvchining qayerda ekanligi noma’lum bo‘lgan) asosan to‘xtatilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich tergov qilingan jami jinoyat ishlarining 16,7 (11,3) foizini tashkil etadi.
Bundan tashqari, hisobot davrida 349 (248) ta jinoyat ishining tergovi, shu jumladan 163 (145) tasi JPKning 83-moddasi (reabilitatsiya uchun asoslar), 186 (103) tasi 84-moddasiga (ayblilik to‘g‘risidagi masalani hal qilmay turib jinoyat ishini tugatish uchun asoslar) asosan tugatilgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich tergov qilingan jami jinoyat ishlarining 18,6 (10,1) foizini tashkil etadi.

Количество уголовных дел, расследованных органами прокуратуры Узбекистана в январе-апреле, снизилось по отношению к аналогичному периоду прошлого года на 23,7%, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры.
Как прокомментировали «Газете.uz» в Генпрокуратуре, снижение показателя связано с общим снижением уровня преступности в стране.
В январе-апреле органами прокуратуры было расследовано 1867 (в прошлом году — 2445) уголовных дел, или на 578 меньше.
Из общего количества 1518 уголовных дел (2197) в отношении 2337 лиц (3463) были направлены в суды, что на 679 (31%) меньше, чем в январе-апреле 2017 года.
За отчетный период приостановлено 315 уголовных дел (249), в том числе 222 дела (152) на основании пункта 1 части 1 статьи 364 УПК (неустановление лица, подлежащего привлечению к участию в деле в качестве обвиняемого) и 86 дел (90) — на основании пункта 2 этой же статьи (неизвестность места пребывания обвиняемого). Данный показатель составил 16,7% всех расследованных уголовных дел (11,3%).
В течение четырех месяцев было прекращено 349 уголовных дел (248), в том числе 163 дела (145) — на основании статьи 83 УПК (основания для реабилитации), 186 дел (103) — статьи 84 (основания для прекращения уголовного дела без решения вопроса о виновности). Этот показатель составляет 18,6% всех расследованных уголовных дел (10,1%).