O‘zbekiston hukumati va Fransiyaning suv resurslari, chiqindilar va energiya iste’molini boshqarish sohasida faoliyat ko‘rsatuvchi Veolia kompaniyasi Namangan va Toshkentdagi loyihalarni amalga oshirishda hamkorlik qiladi.
Ikki o‘rtada imzolangan memorandumga muvofiq, kompaniya uzoq muddat (25−30 yil) davomida issiqlik va suv ta’minoti (kanalizatsiya) tizimlarini modernizatsiya qilish sharti bilan ularni boshqarishi va ulardan foydalanish, keyinchalik O‘zbekistonga qaytarib berish majburiyatini zimmasiga oladi.
Memorandumlar shartlariga ko‘ra, Veolia to‘rt oy davomida o‘z mablag‘lari hisobidan yuqorida tilga olingan loyihalarning texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqadi. Hisob-kitoblar tasdiqlanishi bilan tomonlar loyihalarni boshlashni mo‘ljallagan.
Veolia kompaniyasi tomonidan Toshkent shahri suv ta’minoti (kanalizatsiya) tizimiga va Namangan shahri issiqlik ta’minoti tizimiga innovatsion texnologiyalarning joriy etilishi natijasida issiqlik energiyasini iste’molchilarga sotishda vujudga kelayotgan suv va issiqlik energiyasi yo‘qotishlari kamayadi, havoga chiqazilayotgan zararli moddalar miqdorining keskin qisqartirish hisobidan ekologik muhit yaxshilanadi; suv (kanalizatsiya xizmatlari) va issiqlik bilan ta’minlashning sifat ko‘rsatkichlari tubdan yaxshilanadi, shu jumladan, eng ko‘p iste’mol qilish davrida suv va issiqlik energiyasi ta’minotining barqarorligi, avariyalarga qarshi tezkor chora ko‘rish va ularni bartaraf etish ta’minlanadi.
Mutaxassislarning dastlabki hisob-kitoblariga ko‘ra, Namangan shahrida issiqlik ta’minoti bo‘yicha loyiha amalga oshirilishi natijasida yiliga 24,5 million kub metr tabiiy gaz iqtisod qilinadi, uni eksport qilishdan valyuta tushumi esa yiliga 3,1 million dollarni tashkil etish mumkin.
Toshkent shahrida suv ta’minoti (kanalizatsiya) bo‘yicha loyihani amalga oshirish natijasida 20−30 foiz (yiliga 6,3 milliard so‘mlik) elektr energiyasi iqtisod qilinadi.
Ushbu transmilliy kompaniyaning mamlakatimiz uy-joy kommunal xo‘jaligini modernizatsiya qilish bo‘yicha loyihalarda ishtiroki kommunal sohadagi institutsional o‘zgarishlarni boshlab beradi.

Правительство Узбекистана и французская компания Veolia, работающая в области управления водными ресурсами, отходами и потреблением энергии, подписали меморандумы о сотрудничестве в реализации проектов в Намангане и Ташкенте, сообщило УзА. Документы подписаны по итогам визита в страну делегации Veolia во главе с вице-президентом по Центральной и Восточной Европе Маликой Гендури.
По данным Министерства финансов, меморандумы предусматривают сотрудничество по управлению и эксплуатации систем тепло- и водоснабжения (канализации) на долгосрочный период (25−30 лет), с условием их модернизации и управления компанией, а также последующим возвратом Узбекистану.
Согласно условиям меморандумов, Veolia разработает технико-экономическое обоснование вышеуказанных проектов в течение четырех месяцев за счет собственных средств.
Соглашениям предшествовал ряд визитов представителей компании в Узбекистан в течение 2017−2018 годов, в ходе которых изучена деятельность предприятий по теплоснабжению, водоснабжению и очистке канализационных стоков в Ташкенте, Намангане, Самарканде и Бухаре.
Представители Veolia предложили проект модернизации и развития системы теплоснабжения в Намангане, предусматривающий принятие компанией в эксплуатацию теплового оборудования и сетей в городе, обеспечение их модернизации до уровня международных технических и экологических стандартов, поставку высокотехнологичного оборудования с сопровождением проекта квалифицированным персоналом и консультантами, а также внедрение в системе теплоснабжения Намангана современных информационных систем для учета абонентов, объема выработанных и реализованных энергетических ресурсов.
В Ташкенте компания намерена принять участие в проекте по модернизации систем и сетей водоснабжения и очистки канализационных стоков города.
По предварительным расчетам, экономия природного газа в Намангане по результатам реализации проекта теплоснабжения составит 24,5 миллиона кубометров в год, с получением потенциальной валютной выручки от его экспорта в объеме до 3,1 миллиона долларов в год.
Экономия электроэнергии по результатам реализации проекта водоснабжения (канализации) в Ташкенте составит порядка 20−30% (6,3 млрд сумов в год).
В Минфине отметили, что участие ведущей транснациональной компании в проектах по модернизации жилищно-коммунального хозяйства Узбекистана положит начало качественным изменениям в коммунальной сфере.