Prezidentning 24 martdagi qarori bilan O‘zbekistonga import qilinadigan tovarlarni yuklashdan oldin majburiy inspeksiyadan o‘tkazish tartiboti bekor qilindi. Hujjat tashqi savdoni yanada erkinlashtirish, tadbirkorlik sub’ektlarining tashqi iqtisodiy faoliyatda keng ishtirok etishi uchun teng va qulay sharoitlar yaratish, shuningdek, savdo operatsiyalarini amalga oshirishda ortiqcha to‘siq va g‘ovlarni bartaraf etish maqsadida qabul qilindi.
Endilikda import qilinadigan tovarlarni yuklashdan oldin inspeksiyadan o‘tkazish ixtiyoriy asosda amalga oshiriladi. Inspeksiyadan o‘tkazish xizmatlarini ko‘rsatish huquqiga vakolatli organ tomonidan xalqaro standartlar talablariga muvofiq akkreditatsiya qilingan inspeksiya organlari ega.
O‘zbekistonga import qilinadigan tovarlar sifati, miqdori va narxlarining «O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi qoshidagi Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi» DUKda ro‘yxatdan o‘tgan import kontraktlari shartlariga muvofiqligini ta’minlash bo‘yicha zarur choralarni ko‘rish uchun javobgarlik import qiluvchining mansabdor shaxslari zimmasiga yuklatiladi.
Davlat bojxona xizmati organlari markazda ro‘yxatdan o‘tgan import kontraktlari doirasida erkin muomalaga chiqarilgan tovarlarning miqdori va narxlari haqidagi ma’lumotlarni axborot tizimlaridan foydalangan holda Markazga taqdim etadi.
Davlat organlari va tashkilotlariga, shuningdek, tijorat banklariga yuk ortishdan oldin inspeksiyani o‘tkazuvchi inspeksiya organini tanlash haqida import qiluvchilarga tavsiyalar berish taqiqlandi.
Markaz faoliyati sohasi tatbiq etiladigan tovarlar, ishlar va xizmatlar xaridlarini o‘tkazish (xarid tartibotlarini bajarish, reklama ishlarini tashkil etish, tender va boshqa hujjatlarni rasmiylashtirish va boshqalar) bo‘yicha ixtisoslashgan tashkilotni tanlash O‘zbekiston prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi tomonidan o‘rnatiladigan talablarga javob beradigan ixtisoslashgan tashkilotlar orasidan tanlov asosida amalga oshiriladi.

Постановлением президента от 24 марта отменена процедура обязательной предотгрузочной инспекции товаров, импортируемых в Узбекистан. Документ направлен на «дальнейшую либерализацию внешней торговли, создание равных и благоприятных условий для широкого участия субъектов предпринимательства во внешнеэкономической деятельности, а также устранение излишних барьеров и преград при осуществлении торговых операций».
Предотгрузочная инспекция импортируемых товаров теперь осуществляется на добровольной основе. Услуги по инспекции имеют право оказывать инспекционные органы, аккредитованные в соответствии с требованиями международных стандартов.
Ответственность за принятие необходимых мер по обеспечению соответствия качества, количества и цены товаров, импортируемых в Узбекистан, условиям импортных контрактов, зарегистрированных в Центре комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов при Национальном агентстве проектного управления при президенте, возложена на должностные лица импортера.
Передачу в центр информации о количестве и ценах на товары, выпущенные в свободное обращение в рамках зарегистрированных импортных контрактов, осуществляют органы государственной таможенной службы с использованием информационных систем.
Государственным органам и организациям, а также коммерческим банкам запрещено давать импортерам рекомендации о выборе инспекционного органа, осуществляющего предотгрузочную инспекцию.
В двухмесячный срок должны быть подготовлены предложения по усилению ответственности должностных лиц импортеров и уполномоченных госорганов, с внедрением механизмов гарантированного возмещения ущерба, нанесенного государственным интересам.
Министерству финансов в месячный срок поручено обеспечить «критический пересмотр условий взимания и размеров платежей», уплачиваемых объектами аккредитации уполномоченному органу.
Выбор специализированной организации по проведению закупок товаров, работ и услуг (выполнение закупочных процедур, организация рекламной работы, оформление тендерной и иной документации и другие), на которые распространяется сфера деятельности центра, производится на конкурсной основе из числа специализированных организаций, отвечающих требованиям, устанавливаемым Национальным агентством проектного управления.