O‘zbekiston va Tojikiston prezidentlari Shavkat Mirziyoyev va Imomali Rahmon 9 mart kuni Dushanbeda faoliyati 2011 yilda to‘xtatilgan G‘alaba-Amuzang-Xushadi temir yo‘l tarmog‘ining rasmiy ochilish marosimida ishtirok etdi.«O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ matbuot xizmatining xabar qilishicha, davlat rahbarlari ramziy tugmani bosib, teleko‘prik rejimida O‘zbekistonning Surxondaryo viloyatidagi «Amuzang» va Tojikistonning Xatlon viloyatidagi Xushadi stansiyalari o‘rtasida ilk poyezd qatnovini kuzatishdi.
O‘zbekiston rahbarining Dushanbega tashrifi arafasida 1 mart kuni «Amuzang» temir yo‘l chegara-o‘tkazish punkti va qator avtomobil chegara-o‘tkazish punktlari faoliyati qayta tiklangan edi.
Imomali Rahmon tarmoqlar faoliyatining qayta tiklanganini ulkan hodisa deb atadi. «Mamlakatlarimiz o‘rtasida yuk oqimini oshirish va savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish bilan bir qatorda, [bu] Tojikistonning aholisi 3,5 million nafardan oshuvchi janubiy viloyatlaridagi ijtimoiy-iqtisodiy hayotni yaxshilash uchun zamin yaratadi», — dedi u.

Президенты Узбекистана и Таджикистана Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон 9 марта в Душанбе приняли участие в торжественной церемонии запуска восстановленного участка межгосударственной железнодорожной линии «Галаба-Амузанг-Хушади», движение по которому было прекращено в 2011 году. Церемония транслировалась в прямом эфире по государственным телеканалам Таджикистана.
Фото: railway.uz
Главы государств нажали символическую кнопку, дав официальный старт железнодорожному сообщению между двумя странами. В режиме телемоста они наблюдали за отправлением поезда по линии, соединяющей Сурхандарьинскую область Узбекистана и Хатлонскую область Таджикистана.
Эмомали Рахмон назвал возобновление работы линии большим событием. «Наряду с увеличением грузопотока между нашими странами и расширением торгово-экономических связей, [это] создает предпосылки для улучшения социально-экономической жизни в южных регионах Таджикистана, население которых превышает 3,5 миллиона человек», — сказал он.
Напомним, в преддверии визита главы Узбекистана в Душанбе 1 марта была возобновлена работа железнодорожного погранично-пропускного пункта «Амузанг», а также ряда автомобильных погранично-пропускных пунктов.