«Bunyodkor» -«Lokomotiv» o‘rtasidagi O‘zbekiston Kubogi final uchrashuvidan so‘ng muxlislar «temiryo‘lchilar» g‘alabasini nishonlash uchun maydonga yugurib chiqishdi, deya xabar tarqatdi Futbol federatsiyasi matbuot xizmati.
Ilk bor O‘zbekiston Kubogi finali oldidan O‘FF muxlislar uchun o‘ziga xos shou tashkil etdi. Shou-dasturda o‘zbek estradasining taniqli vakillari — Shahzoda, Rayhon, «Ummon», «Benom», Shahriyor, Ruxshona kabi estrada yulduzlari ishtirok etdi. Futbol federatsiyasi ushbu dasturni tashkil etishda ko‘mak ko‘rsatgani uchun Madaniyat vazirligiga minnatdorchilik bildirdi.
25 noyabr kuni PFL bosh direktori Omon G‘ofurov Yaponiyaning Saytama shahrida OCHL finalitashrif buyurgan edi. PFL rahbari OCHL finali kabi nufuzli musobaqalarni tashkil etish tajribasini o‘rganib, bu tajribani O‘zbekistonda ham qo‘llash maqsadida katta shou tashkil etishga qaror qildi.
«Muxlislarni stadionda xursand qilish maqsadida O‘zbekiston Futbol Federatsiyasi tomonidan koptok va sharflar sovg‘a tariqasida tarqatildi. Muxlislarning emotsiyalarga berilib, o‘yin yakuniga yetganidan so‘ng „Lokomotiv“ klubi futbolchilarini tabriklash maqsadida maydonga chiqib ketishi kabi vaziyatlar futboli rivojlangan davlatlarda ham uchrab turadigan holat hisoblanadi», - deya ma’lum qildi O‘FF.
Jismoniy tarbiya va sport qo‘mitasi raisi Rustam Qurbonov, OFK rahbari Salmon bin Ibrohim al-Xalifa va O‘FF prezidenti Umid Ahmadjonov FIFA hakamlari bilan birgalikda. Foto: O‘FF.
Final uchrashuvini Osiyo futbol konfederatsiyasi prezidenti Shayx Salmon bin Ibrohim al-Xalifa bevosita stadiondan kuzatib bordi. OFK Prezidenti murosasiz kechgan final o‘yinidan katta taassurot olganini ta’kidlab, O‘zbekistonda muxlislarning futbolga bo‘lgan qiziqishi yuqori ekanini qayd etib o‘tdi.
Xabarda qayd etilishicha, Futbol federatsiyasi kelasi mavsumdagi uchrashuvlarni ham ko‘tarinki kayfiyatda, haqiqiy bayram tarzida o‘tkazib, futbol muxlislarini xursand qilish yo‘lidagi sa’y-harakatlarini davom ettiradi.

Болельщики выбежали на поле после финального матча Кубка Узбекистана «Бунёдкор» — «Локомотив» (0:1), чтобы отпраздновать победу «железнодорожников», сообщила пресс-служба Федерации футбола.
Впервые перед финалом Кубка Узбекистана ФФУ организовала своего рода шоу для болельщиков. В рамках концертной программы выступили представители эстрады — Шахзода, Райхон, «Уммон», «Беном», Шахриёр, Рухшона и другие. Федерация футбола поблагодарила Министерство культуры за содействие в организации шоу-программы.
Генеральный директор Профессиональной футбольной лиги Узбекистана Омон Гафуров 25 ноября посетил финал Лиги чемпионов Азии в Сайтаме (Япония). Глава ПФЛ изучил опыт организации таких масштабных мероприятий, как ЛЧА и принял решение внедрить этот опыт в Узбекистане, организовав такое шоу, говорится в сообщении ФФУ.
«Чтобы обрадовать болельщиков на стадионе, в качестве подарков ФФУ раздала мячи и шарфы. Фанаты, переполненные эмоциями, в конце игры выбежали на поле, чтобы поздравить футболистов „Локомотива“. Такие случаи встречаются и в других развитых „футбольных“ странах», — отмечает ФФУ.
Председатель Государственного комитета по физической культуре и спорту Рустам Курбанов, глава АФК шейх Салман бин Ибрагим аль-Халифа и президент ФФУ Умид Ахмаджонов вместе с судьями ФИФА. Фото: ФФУ.
Президент Азиатской конфедерации футбола шейх Салман бин Ибрагим аль-Халифа непосредственно наблюдал за матчем с трибун. Руководитель АФК был впечатлен конкурентной игрой команд, а также отметил высокий уровень популярности футбола в Узбекистане.
Как говорится в сообщении, Федерация футбола в следующем сезоне продолжит радовать фанатов и проводить матчи в праздничном настроении.