Toshkentda High Tech City ko‘p funksiyali ma’muriy-maishiy majmua barpo etiladi. Hamkorlikdagi loyihani amalga oshirish bo‘yicha kelishuv 22 noyabr kuni O‘zbekiston Prezidentining Koreya Respublikasiga davlat tashrifi doirasida O‘zbekiston Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi va «POSCO-Daewoo» korporatsiyasi o‘rtasida imzolandi.
Tashrifni yoritish bo‘yicha matbuot markazining «Gazeta.uz"ga xabar berishicha, loyiha qiymati 1,4 mlrd dollarni tashkil etadi. Loyiha doirasida Toshkent shahrida umumiy maydoni 60 gektardan ortiq maydonda ko‘p funksional majmuani tashkil etish rejalashtirilgan. Xususan, ultra-zamonaviy uslubni o‘zida uyg‘unlashtirish bilan birga, yuqori texnologiyalarni (shu jumladan, «aqlli» energiyani tejovchi texnologiyalar, binolarni avtomatlashtirish va boshqalar) qo‘llagan holda nozik did bilan ofis binosi, savdo va ko‘ngilochar maydonchalar, turar joylar va park zonalari qurilishi rejalashtirilgan.
Hozirgi vaqtda Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi va «POSCO-Daewoo» kompaniyasi vakillari tomonidan tashkil etilgan qo‘shma ishchi guruhi ushbu loyihani amalga oshirish bo‘yicha umumiy konsepsiyani ishlab chiqmoqda va «High Tech City» majmuasini kelajakda joylashtirish mumkin bo‘lgan variantlarini ko‘rib chiqmoqda.

Многофункциональный административно-жилой комплекс High Tech City будет построен в Ташкенте. Соглашение по реализации совместного проекта было подписано между Государственным комитетом Узбекистана по инвестициям и корпорацией POSCO Daewoo 22 ноября в рамках государственного визита Президента Узбекистана в Республику Корея.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-центре по освещению визита, стоимость проекта составит 1,4 млрд долларов. Планируется, что комплекс общей территорией свыше 60 га включит в себя офисные помещения, торгово-развлекательные площадки, жилые здания и парковые зоны.
High Tech City совместит «ультрасовременный стиль, изысканную простоту и практичность с применением высоких технологий, включая „умные“ энергосберегающие технологии и автоматизацию зданий», отмечается в сообщении.
Совместная рабочая группа, сформированная из представителей Госкоминвестиций и POSCO Daewoo, начала разработку концепции проекта и рассматривает варианты для размещения High Tech City.
Отметим, что в столице Узбекистана в настоящее время также ведется строительство Международного делового центра Tashkent City.