O‘zbekiston Futbol federatsiyasi futzal, ayollar futboli va sohil futbolini rivojlantirish, xususan murabbiylarni tayyorlash va qayta tayyorlash, milliy chempionatlarni tashkil etish va o‘tkazish ustidan nazoratni o‘z qo‘liga oldi. Bu haqda O‘FF matbuot xizmati xabar qildi.
Futzal assotsiatsiyasi hamda Ayollar va sohil futboli assotsiatsiyasi tugatildi. Futbol federatsiyasi va Professional futbol ligasi bo‘lim va boshqarmalarida futzal, sohil futboli va ayollar futboli bo‘yicha mutaxassislar lavozimlari ta’sis etildi. Respublika oliy mahorat sport maktabi qoshida mazkur soha bo‘yicha murabbiylar guruhi faoliyat boshladi.
Futzal, ayollar va sohil futboli PFL sport bo‘limiga kiritilib, Futbol federatsiyasi rahbarligi ostida faoliyat ko‘rsatadi.

Федерация футбола Узбекистана взяла под контроль развитие футзала, женского футбола и пляжного футбола, в том числе подготовку и переподготовку тренеров, вопросы организации и проведения национальных чемпионатов. Об этом сообщила пресс-служба ФФУ.
Ассоциация футзала и Ассоциация женского и пляжного футбола расформированы. В отделах и управлениях Федерации футбола и Профессиональной футбольной лиги учреждены должности для специалистов по футзалу, пляжному футболу и женскому футболу. При Республиканской школе высшего спортивного мастерства начала работу группа тренеров в данной сфере.
Футзал, женский и пляжный футбол будут включены в спортивный отдел ПФЛ, который будет функционировать под руководством Федерации футбола.