O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 1 sentyabr kuni Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on bilan telefon orqali muloqot qildi, xabar berdi O‘zA.
Rejep Tayyip Erdo‘g‘on Turkiya xalqi va o‘z nomidan davlat rahbarini va ko‘p millatli O‘zbekiston xalqini mamlakat mustaqilligining 26 yilligi va muborak Qurbon hayiti bilan tabrikladi.
O‘zbekiston Prezidenti barcha musulmonlarning muborak bayrami munosabati bilan Turkiya rahbari va qardosh turk xalqiga tinchlik, farovonlik va taraqqiyot tiladi.
Ikki davlat rahbarlarining 2016 yil noyabr oyida Samarqand shahrida va joriy yil may oyida Pekin shahrida bo‘lib o‘tgan samarali uchrashuvlari barcha sohalarda o‘zaro munosabatlarning yanada faollashuvida muhim ahamiyat kasb etayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
Prezidentlar bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuvlar ikki qardosh xalq o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash, keng ko‘lamli va har tomonlama O‘zbekiston-Turkiya sherikligini chuqurlashtirishga xizmat qilishiga ishonch bildirdilar.

1 сентября состоялся телефонный разговор Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, сообщило УзА.
Реджеп Тайип Эрдоган от имени турецкого народа и себя лично сердечно поздравил главу государства и многонациональный народ Узбекистана с 26-летием независимости страны и праздником Курбан хайит.
Президент Узбекистана по случаю священного праздника мусульман искренне пожелал турецкому лидеру и братскому народу Турции мира, благополучия и процветания.
С глубоким удовлетворением было отмечено, что состоявшиеся плодотворные встречи руководителей двух стран в Самарканде в ноябре 2016 года и в Пекине в мае текущего года придали мощный импульс активизации двусторонних отношений по всем направлениям.
Главы государств выразили уверенность, что предстоящие встречи на высшем уровне послужат дальнейшему укреплению отношений между братскими народами, а также углублению многопланового и всестороннего узбекско-турецкого партнерства. Ранее сообщалось, что в октябре состоится визит Шавката Мирзиёева в Турцию.