2017 yilning yanvar-iyun oylari yakunlari bo‘yicha O‘zbekistonning iqtisodiy faol aholisi soni 14,162 million kishi yoki umumiy aholining (32,345 million) 43,9 foizini tashkil etdi. Bu haqda Davlat statistika qo‘mitasi xabar qildi.
Iqtisodiyotda band aholi soni 13,421 million kishini tashkil etib, 2016 yilning xuddi shu davriga nisbatan 1,7 foizga oshdi.
Yanvar-iyun oylarida iqtisodiy faol aholining bandligi 94,8 foizni tashkil etdi. nodavlat sektorda band bo‘lganlar ulushi 82,1 foizni tashkil etib, o‘tgan yilning birinchi yarmiga nisbatan 0,3 foizlik o‘sish qayd etildi.
Tashish va saqlash (3,3 foiz), qurilish (2,8 foiz), axborot va aloqa (2,6 foiz), yashash va ovqatlanish bo‘yicha xizmat ko‘rsatish (2,1 foiz) sohalarida bandlik sonining o‘sishi kuzatildi.
Iqtisodiy faoliyat turlari bo‘yicha qishloq, o‘rmon va baliq xo‘jaligida 27 foiz, sanoatda 13,6 foiz, savdoda 10,6 foiz, qurilishda 9,2 foiz va ta’limda 8,3 foiz bandlik ta’minlandi.
Kichik tadbirkorlikda bandlik ulushi iqtisodiyotdan band bo‘lganlarning jami sonidan 77,7 foizga yetdi.
Ish izlovchi sifatida mehnat bo‘yicha organlar hisobida turgan fuqarolar soni iyun oxirida 8300 nafarni tashkil etdi. Bu 2016 yilning xuddi shu davriga nisbatan 42,7 foiz ko‘p demakdir (5800 kishi).

Численность экономически активного населения Узбекистана по итогам января-июня 2017 года составила 14,162 миллиона человек или 43,9% от общей численности населения (32,345 миллиона), сообщил Государственный комитет по статистике.
Численность занятого населения в экономике составила 13,421 миллиона человек, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2016 года на 1,7%.
Уровень занятости экономически активного населения в январе-июне составил 94,8%. Доля занятых в негосударственном секторе достигла 82,1% против 81,8% в первом полугодии прошлого года.
Значительный рост численности занятых наблюдается в сферах перевозки и хранения (на 3,3%), строительства (на 2,8%), информации и связи (на 2,6%), услуг по проживанию и питанию (на 2,1%).
По видам экономической деятельности удельный вес занятых в сельском, лесном и рыбном хозяйстве составил 27%, промышленности — 13,6%, торговле — 10,6%, строительстве — 9,2% и образовании — 8,3%.
Доля занятых в малом предпринимательстве составила 77,7% от общей численности занятых в экономике (в январе-июне 2016 года — 77,4%).
Численность граждан, состоящих на учете в органах по труду как ищущие работу, на конец июня составила 8300 человек, что на 42,7% больше, чем на конец июня 2016 года (5800 человек).
Численность безработных составила 741,4 тысячи человек, соответственно уровень безработицы составляет 5,2% от экономически активного населения (без изменений).