O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21 iyul kuni Angren shahriga tashrif buyurdi, deb xabar qildi O‘zA. Davlat rahbari «Angren» erkin iqtisodiy zonasida konveyer lentalari, qishloq xo‘jaligi texnikasi va avtomobil shinalari ishlab chiqarish loyihasi bilan tanishdi.
Loyihaga ko‘ra yiliga 100 ming pogon metr konveyer lentasi, 200 mingta qishloq xo‘jaligi texnikasi shinasi, 3 million dona avtomobil shinasi ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Bu tovarlarni mamlakatimizda ishlab chiqarish import o‘rnini to‘ldirish, valyuta mablag‘larini tejash, shu bilan birga, eksportdan foyda topish imkonini beradi.
Zavod ishga tushgach 1 ming 200 ga yaqin kishi ish bilan ta’minlanadi. Yoshlar zamonaviy texnologiyalarni egallab, malakali kadr bo‘lib shakllanadi. Hozirgacha 68 mutaxassis Xitoyda malaka oshirib qaytdi.
Davlat rahbari korxona uchun mutaxassislarni aniq, manzilli asosda tayyorlash, xomashyoni mahalliylashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Xitoyning «Poli teknoloji» kompaniyasi bilan hamkorlikni kengaytirish, xususan, yangi imkoniyatlarni kashf etish, ishlab chiqarish va qayta ishlashni chuqurlashtirish bo‘yicha «O‘zkimyosanoat» aksiyadorlik jamiyati bilan 10 yillik strategiya ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi.
Bugungi kunda zavodda qurilish-montaj ishlari jadal davom etmoqda. Rejaga ko‘ra, joriy yilning 1 sentyabr kuni korxonada birinchi shina ishlab chiqariladi.
Shu yerda qurilish materiallari, avtomobilsozlik, elektr texnikasi va neft-kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish, «Angren» erkin iqtisodiy zonasida istiqbolli loyiahalarni amalga oshirish, Toshkent viloyatidagi bo‘sh turgan binolardan samarali foydalanish borasidagi ishlar haqida ma’lumot berildi.
Prezident bu loyihalarning iqtisodiy samaradorligiga e’tibor qaratdi, xomashyosi va bozorini surishtirdi. Korxonalarning oyoqqa turib olishiga ko‘maklashish, energiya sarfini kamaytirish orqali mahsulotlarning raqobatbardoshligini oshirish, odamlarni ish bilan ta’minlash muhimligini ta’kidladi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 21 июля посетил Ангрен, сообщило УзА. Глава государства ознакомился с реализацией проекта по производству конвейерных лент и шин для сельскохозяйственной техники и автомобилей в свободной экономической зоне «Ангрен».
В год здесь предусмотрен выпуск 100 тысяч погонных метров конвейерной ленты, 200 тысяч шин для сельхозтехники и 3 миллионов автомобильных шин. Производство этих товаров в Узбекистане позволит заместить их импорт и получать доход от экспорта.
С введением завода в строй будут обеспечены работой около 1200 человек. До настоящего времени 68 специалистов повысили квалификацию в Китае.
Президент дал поручения по подготовке специалистов узкого профиля для этого предприятия, использованию местного сырья. Он также отметил необходимость расширения сотрудничества с китайской компанией «Поли текноложи», поиска новых возможностей, разработки совместно с компанией «Узкимёсаноат» стратегии по расширению производства и углублению переработки, рассчитанной на 10 лет.
Сейчас на заводе продолжаются строительно-монтажные работы. Ожидается, что предприятие начнет производство шин 1 сентября.
Здесь же была представлена информация о производстве строительных материалов, автомобилестроительной, электротехнической и нефтехимической продукции в СЭЗ «Ангрен», эффективному использованию пустующих зданий в Ташкентской области.
Шавкат Мирзиёев обратил внимание на экономическую эффективность проектов, поинтересовался источниками сырья и рынками сбыта. Он отметил важность содействия в организации деятельности предприятий, повышения конкурентоспособности продукции через снижение энергозатрат и обеспечения людей работой.