Hozirda Islom Karimov muzeyi tashkil etilayotgan sobiq Oqsaroy qarorgohi hududida O‘zbekistonning birinchi Prezidenti haykalini o‘rnatish bo‘yicha tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda. Bu haqda «Jahon» AA xabar qildi.
Avvalroq haykal loyihalarini ishlab chiqish bo‘yicha xalqaro tanlov e’lon qilingan edi. Unda haykaltarosh Ilhom Jabborov g‘olib bo‘ldi. Tanlovda O‘zbekiston, Ukraina, Koreya Respublikasi, Turkmaniston, Italiya, Avstraliya va Germaniyadan 58 nafar haykaltarosh ishtirok etdi.
Eslatib o‘tamiz, birinchi Prezident haykallari Islom Karimov tug‘ilib-o‘sgan Samarqand hamda 1986 yildan 1989 yilgacha Qashqadaryo viloyati rahbari bo‘lib ishlagan Qarshi shaharlarida ham bunyod etiladi.
Avvalroq «O‘zbekiston» telekanali orqali namoyish etilgan Oqsaroy qarorgohi qarshisidagi maydonni rekonstruksiya qilish loyihasi.

На территории бывшей резиденции Оксарой, где сейчас создается музей Ислама Каримова, ведется подготовительная работа по установке памятника первому Президенту Узбекистана. Об этом сообщило ИА «Жахон».
Ранее был объявлен победитель международного конкурса проектов памятника. Им стал известный скульптор Ильхом Жаббаров. Всего в конкурсе приняли участие 58 скульпторов из Узбекистана, Украины, Республики Корея, Туркменистана, Италии, Австралии и Германии.
Напомним, памятники первому Президенту также будут установлены в Самарканде, где родился и вырос Ислам Каримов, и в Карши, где он с 1986 по 1989 годы работал руководителем Кашкадарьинской области.
Проект реконструкции площади перед резиденцией Оксарой, показанный ранее на телеканале «Узбекистан».