Toshkent va O‘zbekistonning boshqa hududlaridagi gaz ta’minoti ob’ektlarining bir qismi gaz taqsimlash tarmoqlari va tabiiy gazni sotish tarmoqlaridan foydalanish uchun xususiy operatorlar vakolatli boshqaruviga o‘tkaziladi. Bu Prezidentning 20 apreldagi qarorida belgilangan.
Sinov loyihasi tariqasida poytaxtdagi «Bektemirtumangaz» (Bektemir tumani) tuman ekspluatatsiya xizmati ob’ektlarini xususiy operatorga berish rejalashtirilmoqda. Qoraqalpog‘istonda «Kegeylitumangaz», Andijon viloyatida — «Shahrixontumangaz», Buxoroda — «Kogontumangaz», Jizzaxda — «Zomintumangaz», Qashqadaryoda — «Qarshitumangaz», Navoiyda — «Qiziltepatumangaz», Namanganda — «Namangantumangaz», Samarqandda — «Narpaytumangaz», Surxondaryoda — «Jarqo‘rgontumangaz», Sirdaryoda — «Yangiyershahargaz», Toshkentda — «Yangiyo‘ltumangaz», Farg‘onada — «Oltiariqtumangaz» va Xorazmda — «Yangiariqtumangaz» filiali sinov uchun tanlab olindi.
Hujjatda qayd etilishicha, qaror gaz ta’minoti tizimida samarali boshqaruv tizimini shakllantirish va sohaga bozor mexanizmlarini joriy etish, uning modernizatsiyasi uchun investitsiyalarni jalb etish, xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish hamda yetkazilgan tabiiy gaz uchun o‘z vaqtida hisob-kitoblarni amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida qabul qilindi.

Часть объектов газоснабжения в Ташкенте и регионах Узбекистана будет передана в доверительное управление частным операторам для эксплуатации газораспределительных сетей и сбыта природного газа. Это предусмотрено постановлением Президента от 20 апреля.
В рамках пилотного проекта в столице частному оператору планируется передать объекты районной эксплуатационной службы «Бектемиртумангаз» (Бектемирский район). В Каракалпакстане в доверительное управление перейдут объекты филиала «Кегейлитумангаз», в Андижанской области — «Шахрихонтумангаз», в Бухарской — «Кагантумангаз», в Джизакской — «Зоминтумангаз», в Кашкадарьинской — «Каршитумангаз», в Навоийской — «Кизилтепатумангаз», в Наманганской — «Намангантумангаз», в Самаркандской — «Нарпайтумангаз», в Сурхандарьинской — «Жаркургонтумангаз», в Сырдарьинской — «Янгиершахаргаз», в Ташкентской — «Янгийултумангаз», в Ферганской — «Олтиариктумангаз» и Хорезмской — «Янгиариктумангаз».
Как отмечается в постановлении, решение принято в целях формирования эффективной системы управления и внедрения рыночных механизмов в системе газоснабжения, привлечения инвестиций для ее модернизации, повышения качества услуг и обеспечение своевременных расчетов за поставленный природный газ.
Ввод доверительного управления планируется с 1 июня. Частных операторов будут отбирать по конкурсу. Сбыт природного газа будет осуществляться ими без получения лицензии на его реализацию. Комиссионное вознаграждение частным операторам установлено в размере не более 21% от стоимости реализации газа. Частные операторы, независимо от численности работников, будут платить единый налоговый платеж.