O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatiga safari jarayonida juma kuni Qo‘shrabod tumaniga tashrif buyurdi. Bu haqda O‘zA xabar qildi.
Davlat rahbari tumandagi «Oqtepa» qishloq fuqarolar yig‘inida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda tog‘oldi hududlarida 2017−2018 yillarda yong‘oqzor va uzumzorlar, 2017−2021 yillarda chorva boqishni tashkil qilish, tumanda ichimlik suvi ta’minotini yaxshilashga oid loyihalar bilan tanishdi.
Samarqand viloyatining Jomboy, Ishtixon, Kattaqo‘rg‘on, Pastdarg‘om, Payariq, Samarqand, Urgut va Qo‘shrabot tumanlarining tog‘oldi hududlarida 2017−2018 yillarda 4 ming 211 fermer xo‘jaligi tashkil etiladi. Fermer xo‘jaliklarida 5,7 ming gektar yong‘oqzor va 13 ming gektar tokzorlar barpo etish rejalashtirilgan. Birgina 2017 yilda 2,5 ming gektar yong‘oqzor, shundan 2,1 ming gektar intensiv, 6,6 ming gektar tokzordan 1,3 ming gektar intensiv tokzorlar barpo etilishi mo‘ljallangan.
Bu loyihalarni amalga oshirish uchun 271 milliard so‘m va 8,4 million dollar miqdoridagi mablag‘lar sarflanishi ko‘zda tutilgan. Bu qo‘shimcha 15 ming tonna yong‘oq va 50 ming tonna uzum mahsulotlari eksport qilish imkoniyatini yaratadi. 2017−2018 yillar davomida 26 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Shunday yong‘oqzorlardan biri «Oqtepa unumdor zamin» fermer xo‘jaligida barpo etiladi. Prezidentimiz nuroniylar bilan birga bu yerga yong‘oq ko‘chati o‘tqazdi.
O‘zbekistonning barcha joylarida bo‘lgani singari Samarqandda ham hali foydalanilmagan imkoniyatlar ko‘p. Ularni ishga solib, qo‘shimcha daromad topish, xalqimiz farovonligini yanada oshirish mumkin. Buning uchun samarali harakat qilish, odamlarda tadbirkorlik faoliyatiga bo‘lgan qiziqishni kuchaytirish, tomorqadan unumli foydalanish kerak, dedi davlatimiz rahbari.
Qo‘shrabot tumanida 2017−2021 yillarda aholi, fermer va dehqon xo‘jaliklarida 10 ming bosh echki va 5 ming bosh qo‘y boqishni tashkil qilish loyihasi ham yirik loyihalardan. Qiymati 7,7 milliard so‘m bo‘lgan mazkur loyihada Rossiyadan 10 ming bosh naslli echki, Surxondaryo, Qashqadaryo, Navoiy va Toshkent viloyatlaridan 5 ming bosh hisori qo‘ylarni sotib olish mo‘ljallangan.
Xalqaro moliya institutlari — OPEK hamda Saudiya Arabistoni taraqqiyot jamg‘armalari tomonidan O‘zbekiston ishtirokida 2016−2018 yillarda Qo‘shrabot tumani ichimlik suvi ta’minotini yaxshilashga qaratilgan umumiy qiymati 36,4 million dollarlik loyihaning amalga oshirilishi belgilangan.
Loyiha amalga oshirilgach, 77 qishloq fuqarolar yig‘inida 49 suv olish inshooti quriladi, 6 tasi rekonstruksiya qilinadi. 408,1 kilometr magistral suv quvurlari va tarmoqlari qurilishi amalga oshiriladi.
Bundan tashqari loyihaga 110 suv olish qudug‘ini burg‘ulash va rekonstruksiya qilish, 16,1 kilometr uzunlikdagi suv inshootlarini himoya devorlari bilan o‘rash, 164 quduq nasosini o‘rnatish, 14 avtomatlashtirilgan nasos stansiyasini qurish, 55 komplekt elektr transformator, 3 quyosh generatori hamda 52 dizel generatorlarini o‘rnatish, 24,5 kilometr uzunlikdagi tashqi elektr ta’minoti tizimi bilan ta’minlash kiritilgan.
Davlat rahbari Qo‘shrabotda eksportbop mevalar ekish, chorvachilikni rivojlantirish, buning uchun aholiga kredit mablag‘lari ajratish zarurligini ta’kidladi.
Tumanda junni qayta ishlash fabrikasi qurish, Samarqand va Oqdaryo tumanlarida 2017 yilda qurilishi rejalashtirilgan zamonaviy issiqxona majmualari loyihalari taqdimoti ham o‘tkazildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Самаркандскую область в пятницу посетил Кошрабадский район, сообщило УзА.
В сходе граждан села «Октепа» прошла презентация проектов по созданию в предгорных зонах ореховых и виноградных плантаций в 2017—2018 годах, организации животноводства в 2017—2021 годах, а также улучшению обеспечения жителей района питьевой водой.
В предгорьях Джамбайского, Иштыханского, Каттакурганского, Пастдаргомского, Пайарыкского, Самаркандского, Ургутского и Кошрабадского районов области в этом и следующем году будут организованы 4211 фермерских хозяйств. Предусмотрена разбивка ореховых плантаций на 5700 га и виноградников на 13 тысячах га. Только в 2017 году намечается создание ореховых плантаций на 2500 га, из них на 2100 га — интенсивных, из 6600 га виноградников — на 1300 га интенсивных.
На реализацию этих проектов предусмотрено направить 271 млрд сумов и 8,4 млн долларов. Это создаст возможность для дополнительного экспорта 15 тысяч тонн орехов и 50 тысяч тонн винограда в год. Будет создано более 26 тысяч новых рабочих мест.
Одна из ореховых плантаций будет разбита в фермерском хозяйстве «Октепа унумдор замин». Президент вместе с почтенными аксакалами посадил здесь ореховое дерево.
Как и во всех регионах страны, в Самарканде есть еще немало неиспользованных возможностей, отметил глава государства. Задействовав эти возможности, можно получать дополнительный доход и повысить таким образом благосостояние народа.
На 2017−2021 годы рассчитан проект, реализуемый в Кошрабадском районе, по содержанию 10 тысяч коз и 5000 овец в личных подворьях населения, в фермерских и дехканских хозяйствах. Проектом общей стоимостью 7,7 млрд сумов предусмотрена закупка в России 10 тысяч породистых коз, в Сурхандарьинской, Кашкадарьинской, Навоийской и Ташкентской областях — 5000 гиссарских овец.
В сотрудничестве с фондами развития ОПЕК и Саудовской Аравии намечена реализация в 2016—2018 годах проекта по улучшению обеспечения питьевой водой Кошрабадского района стоимостью 36,4 млн долларов. В 77 сельских сходах граждан будут построены 49 водозаборных сооружений, 6 реконструированы, проложены магистральные водопроводы и сети протяженностью 408,1 км.
Кроме того, намечены бурение и реконструкция 110 водозаборных колодцев, ограждение водных сооружений на протяжении 16,1 км, установка 164 насосов, строительство 14 автоматизированных насосных станций, 55 комплектов электротрансформаторов, монтаж 3 солнечных и 52 дизельных генераторов, прокладка 24,5 км сетей внешнего электроснабжения.
Глава государства отметил необходимость разведения в Кошрабаде плодовых деревьев и отправки фруктов на экспорт, развития животноводства, выделения для этого кредитных средств населению.
Здесь же состоялась презентация проектов строительства в районе фабрики по переработке шерсти, а в Самаркандском и Акдарьинском районах — современных тепличных комплексов, которые будут возведены в 2017 году.