O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Ikkinchi jahon urushi qatnashchilarini rag‘batlantirish to‘g‘risida"gi qarorni imzoladi.
9-may umumxalq bayrami — Xotira va Qadrlash kuni o‘tkazilishi, shuningdek, 1941−1945-yillardagi Ikkinchi jahon urushida fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaning 72 yilligi nishonlanishi munosabati bilan hamda urush qatnashchilari va nogironlarini moddiy rag‘batlantirish maqsadida 2 mln so‘m miqdorida bir martalik pul mukofoti belgilandi.
Mudofaa vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Milliy xavfsizlik xizmati Moliya vazirligi va Markaziy bank bilan birgalikda ushbu pul mukofotini tantanali va bayramona vaziyatda topshiradi.
Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yili urush qatnashchilari va nogironlariga bayram munosabati bilan 800 ming so‘mdan pul mukofoti topshirilgan edi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал указ «О поощрении участников Второй мировой войны».
В связи с проведением 9 мая всенародного праздника — Дня памяти и почестей, а также празднованием 72-й годовщины Победы над фашизмом во Второй мировой войне 1941−1945 годов и в целях материального поощрения участников и инвалидов войны для них установлено единовременное денежное вознаграждение в размере 2 млн сумов.
Министерству обороны, Министерству внутренних дел и Службе национальной безопасности совместно с Министерством финансов и Центральным банком поручено обеспечить выплату вознаграждения в торжественной и праздничной обстановке.