Toshkent shahar IIB maktab, kollej va litseylarda o‘tkazgan tekshiruvlar jarayonida virtual suiqasd o‘yinlari ishtirokchisi bo‘lgan 36 nafar yoshni aniqladi. Bu haqda payshanba kuni bo‘lib o‘tgan brifingda boshqarma vakili ma’lum qildi.
Poytaxt ichki ishlar organlari profilaktika tadbirlari doirasida maktab, kollej va litseylar o‘quvchilari davomati tekshirilmoqda. Bunday tadbirlar vaqtida yoshlarning mobil telefonlari ham tekshirilmoqda. Tekshiruvlar natijasida «Ko‘k kit» o‘yinida ishtirok etayotgan 31 nafar maktab va 5 kollej o‘quvchisi aniqlandi.
IIB boshlig‘i o‘rinbosari Doniyor Toshxo‘jayevning ma’lum qilishicha, har bir o‘smir bilan ota-onalari ishtirokida suhbatlar o‘tkazilib, ular malakali psixologlarga biriktirilgan holda nazorat ostiga olindi. Bolalar va o‘smirlarning bu kabi o‘yinlarda ishtirok etishdan ogohlantirish maqsadida o‘quv maskanlarida uchrashuvlar tashkil etilmoqda.
322 ta maktabdan 26 tasida va 119 ta litsey va kollejning 18 tasida o‘tkazilgan «Davomat» tadbirlari jarayonida turli sabablarga ko‘ra 217 nafar maktab, 306 nafar kollej va 27 nafar litsey o‘quvchisi darslarda qatnashmayotgani aniqlandi. 69 ta ta’lim muassasasida davomat muammosi muhokama qilinib, 27 ota-onaga nisbatan ma’muriy choralar qo‘llanildi.
Huquqni muhofaza qilish organlari vakillari ishtirokida 25 ta internet kafeda reyd o‘tkazilganida, ularda dars vaqtida 23 o‘quvchi, 22:00 dan keyin esa 4 nafar voyaga yetmagan shaxs borligi ma’lum bo‘ldi. Internet kafe rahbarlari va ota-onalar ma’muriy javobgarlikka tortildi.
Toshkent shahar prokuratuasi bo‘lim boshlig‘i Erkin Yuldashevning ta’kidlashicha, o‘limga olib boruvchi «Ko‘k kit» o‘yini bolalar va jamiyat hayotiga tahdid solayotgan yagona xavf emas. Nafaqat huquqni muhofaza qilish organlari, balki barcha kurash olib borishi lozim bo‘lgan boshqa xavfli o‘yin va hodisalar ham mavjud.
Erkin Yuldashev ma’lumotlariga ko‘ra, tekshiruvlar o‘tkazilayotgan aksariyat o‘quv maskanlarida turli ko‘rinishdagi qoidabuzarliklar aniqlanmoqda. Uning xabar qilishicha, aniqlangan qoidabuzarliklar bo‘yicha prokuratura tomonidan 11 ta taqdimnoma va 18 ta ogohnoma, jumladan, O‘rta maxsus kasb-hunar ta’limi boshqarmasi boshlig‘i nomiga taqdimnoma kiritildi. 20 nafar shaxsga nisbatan intizomiy, 7 nafariga ma’muriy va 13 nafariga moddiy chora qo‘llanildi.

ГУВД Ташкента в ходе проверок показателей посещаемости в школах, колледжах и лицеях выявило 36 молодых людей, которые являются участниками виртуальной суицидальной игры. Об этом на брифинге в четверг сообщили представители управления.
В рамках профилактических мероприятий органы внутренних дел столицы проверяют посещаемость учащимися и студентами школ, колледжей и лицеев. Во время таких мероприятий в том числе проверяются мобильные телефоны молодых людей, благодаря чему выявлены 31 школьник и 5 студентов колледжей, состоящих в игре «Синий кит».
Как заявил заместитель начальника ГУВД Дониёр Ташходжаев, с каждым из подростков с участием родителей проведены беседы, они взяты под наблюдение с прикреплением квалифицированных психологов. Для предупреждения участия детей и подростков в подобных играх организуются выездные встречи в учебных заведениях.
В ходе мероприятия «Давомат» («Посещаемость»), проведенного в 26 из 322 школ и 18 из 119 лицеев и колледжей было установлено, что на занятиях по разным причинам отсутствуют 217 школьников, 306 студентов колледжей и 27 студентов лицеев. В 69 образовательных учреждениях проведены обсуждения проблемы посещаемости, в отношении 27 родителей применены административные санкции.
С участием представителей правоохранительных органов проведены рейды в 25 интернет-кафе, где во время уроков находились 23 учащихся, а после 22:00 — 4 несовершеннолетних. Руководители интернет-кафе и родители будут привлечены к административной ответственности.
Старший прокурор отдела прокуратуры города Ташкента Эркин Юлдашев заявил, что смертельная игра «Синий кит» — далеко не единственная и не главная угроза в жизни детей и общества. Есть и другие опасные игры и явления, с которыми должны бороться не только правоохранительные органы.
«Обеспечение безопасности ребенка — ежедневная задача прокуратуры, органов внутренних дел и каждого родителя. Но ведь эти 36 учащихся являются детьми определенных родителей. Мы просим отцов и матерей, чтобы они не оставляли детей без присмотра. Нужно общаться с ними, проверять при необходимости телефоны, в этом нет ничего страшного, это пойдет только на пользу», — подчеркнул он.
По данным Эркина Юлдашева, нарушения разного рода выявляются в большинстве учебных заведений, где проводятся проверки. Он сообщил, что по установленным фактам нарушений прокуратурой было внесено 11 представлений и 18 протестов, включая представление на имя начальника Управления среднего специального профессионального образования. 20 лиц были привлечены к дисциплинарной ответственности, 7 — к административной и 13 — к материальной.