O‘zbekistonlik Denis Istomin Professional tennischilar assotsiatsiyasi (ATP) reytingida 80-o‘ringa ko‘tarildi. Yangilangan reyting tashkilot rasmiy saytida e’lon qilindi.
23-yanvar kuni Istomin shveysariyalik Rojer Federer (10) g‘olib chiqqan Avstraliya Ochiq chempionati to‘rtinchi davrasi uchrashuvida bolgariyalik Grigoriy Dimitrovdan (13) mag‘lub bo‘ldi. Biroq 30 yoshli tennischi mazkur musobaqada jahonning ikkinchi raqamli raketkachisi serbiyalik Novak Jokovichni yengib, haqiqiy sensatsiyani amalga oshira oldi. Shuningdek u xorvatiyalik Ivan Dodig (158) va ispaniyalik Pablo Karreno-Bustani (26) ham mag‘lubiyatga uchrata oldi.
Istomin Australian Open musobaqalaridagi muvaffaqiyatli ishtiroki evaziga 220 ming AQSH dollarini ishlab oldi va ATP reytingida 37 pog‘ona ilgarilab, 80-o‘rinni band qildi. Britaniyalik Endi Marrey reyting yetakchiligini saqlab qoldi.

Узбекистанец Денис Истомин поднялся на 80-е место рейтинга Ассоциации теннисистов-профессионалов (ATP). Обновленный рейтинг опубликован на официальном сайте организации.
23 января Истомин уступил болгарину Григору Димитрову (13) в матче четвертого круга Открытого чемпионата Австралии, который завершился победой швейцарца Роджера Федерера (10). Однако прежде 30-летнему теннисисту удалось совершить сенсацию, обыграв вторую ракетку мира Новака Джоковича из Сербии. Также он победил хорвата Ивана Додига (158)
и испанца Пабло Карреньо-Бусту (26).
Триумфальным выступлением на Australian Open Истомин заработал 220 тысяч долларов США призовых и поднялся в рейтинге ATP на 37 строк, расположившись на 80-м месте. Лидерство сохранил британец Энди Маррей.