O‘zbekistonning barcha hududlarida birinchi Prezident Islom Karimov xotirasiga bag‘ishlangan tadbirlar o‘tkazilmoqda, deb xabar qildi O‘zA. Ular 30-yanvar — Islom Karimov tug‘ilgan kuni arafasida tashkil etilmoqda.
Tadbirlarni tashkil etishda Respublika ma’naviyat targ‘ibot markazi, Milliy g‘oya va mafkura ilmiy-amaliy markazi, O‘zbekiston faxriylarni ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash “Nuroniy” jamg‘armasi, “Kamolot” yoshlar ijtimoiy harakati, “Mahalla” xayriya jamoat fondi, Kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashi va boshqa tashkilotlar ishtirok etmoqda.
Ana shunday tadbirlardan biri Samarqand davlat universitetida bo‘lib o‘tdi. Unda Islom Karimov davlat mustaqilligining asoschisi, atoqli davlat va siyosat arbobi sifatida mamlakat tarixida qolishi ta’kidlandi.

Во всех регионах Узбекистана проводятся мероприятия, посвященные памяти первого Президента страны Ислама Каримова, сообщает УзА. Они приурочены ко дню рождения Ислама Каримова — 30 января.
В организации мероприятий участвуют Республиканский центр духовности, Научно-практический центр национальной идеи и идеологии, Фонд по поддержке общественной деятельности ветеранов Узбекистана «Нуроний», общественное движение молодежи «Камолот», общественный благотворительный фонд «Махалла», Совет Федерации профсоюзов и другие организации.
Одно из таких мероприятий состоялось в Самаркандском государственном университете. На нем отмечалось, что Ислам Каримов навсегда останется в истории как основоположник независимого государства, выдающийся государственный и политический деятель.