12−13-noyabr kunlari Kochidagi (Hindiston) Rajiv Gandi nomidagi stadionda 20 yoshgacha bo‘lgan sportchilar o‘rtasida kurash bo‘yicha sakkizinchi jahon chempionati bo‘lib o‘tdi. Mazkur musobaqada 26 mamlakatdan 400 ga yaqin sportchi ishtirok etdi, xabar qildi Xalqaro kurash assotsiatsiyasi.
Ikki kun davom etgan bellashuvlar yakuniga ko‘ra, O‘zbekiston vakillari 9 oltin, 3 kumush va 1 bronza medalini jamg‘argan holda umumiy hisobda birinchi o‘rinni band etdi. Keyingi o‘rinlarni esa Eron (2−3−1) va Yaponiya (0−1−1) egalladi.
Ruslan Bo‘riyev (60 kg), Shahram Ahadov (66 kg), Rahmutillo Nuriddinbekov (73 kg), Xusniddin Husanov (100 kg gacha), Bekmurod Oltiboyev (+100 kg), Mahliyoxon Yuldasheva (52 kg gacha), Muxlisa Abdumalikova (57 kg gacha), Umidaxon Mirhomidova (63 kg gacha) va Rahima Yuldasheva (78 kg) chempion bo‘ldi.
Abdulaliz Bo‘riyev (60 kg), Sadam Ahmetov (73 kg) va Sarvar Ikromov (90 kg gacha) kumush medalni qo‘lga kiritgan bo‘lsa, Ro‘zimboy Eshchanov (90 kg gacha) “bronza” bilan cheklandi.
Yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionatining eng yaxshi jamoasi nomi ham O‘zbekistonga nasib etdi.Bekmurod Oltiboyev esa eng yaxshi kurashni nomiga sazovor bo‘ldi.

12−13 ноября в Кочи (Индия) на стадионе имени Раджива Ганди состоялся восьмой чемпионат мира по курашу среди молодежи до 20 лет.
Около 400 спортсменов из 26 стран приняли участие в этом турнире, сообщается на сайте Международной ассоциации кураша.
По итогам двух соревнотельных дней представители Узбекистана завоевали 9 золотых, 3 серебряных и 1 бронзовую медали, заняв первое место в общем зачете. Следом идут сборные Ирана (2−3−1) и Японии (0−1−1).
Победителями состязаний стали Руслан Буриев (60 кг), Шахрам Ахадов (66 кг), Рахмутилло Нуриддинбеков (73 кг), Хусниддин Хусанов (до 100 кг), Бекмурод Олтибоев (+100 кг), Махлиёхон Юлдашева (до 52 кг), Мухлиса Абдумаликова (до 57 кг), Умидахон Мирхомидова (до 63 кг) и Рахима Юлдашева (78 кг).
Абдулализ Буриев (60 кг), Садам Ахметов (73 кг) и Сарвар Икромов (до 90 кг) стали вице-чемпионами мира. Рузимбой Эшчанов (до 90 кг) выиграл «бронзу» соревнований.
Лучшей командой чемпионата мира среди молодежи стала также сборная Узбекистана, а Бекмурод Олтибоев получил звание лучшего курашиста.