Andijon viloyati Buloqboshi tumanida bir yilda 1,2 mln tonna portlandsement ishlab chiqarish quvvatiga ega sement zavodi quriladi. Bu haqda O‘zbekiston Prezidentining 20 iyuldagi qarorida so‘z ketadi.
Investitsion loyihaning umumiy qiymati 203,9 mln dollarni tashkil etadi. Ishlab chiqarish bilan Xitoydagi Zhejiang Shangfeng Building Materials hamda O‘zbekistondagi Tunli va Juydam Ta’mir Qurilish kompaniyalari tomonidan tashkil etilgan Shangfeng-Bridge of Friendship qo‘shma korxonasi shug‘ullanadi.
Mahsulot ishlab chiqarishda yoqilg‘i-energetika resurslarining muqobil turlari, jumladan ko‘mir ishlatiladi, deb qayd etiladi qarorda.

Цементный завод мощностью 1,2 млн тонн портландцемента в год будет построен в Булакбашинском районе Андижанской области. Об этом говорится в постановлении Президента Узбекистана от 20 июля.
Общая стоимость инвестиционного проекта составляет 203,9 млн долларов. Производством займется совместное предприятие Shangfeng-Bridge of Friendship, созданное компаниями Zhejiang Shangfeng Building Materials и Tunli из Китая и Juydam Ta’mir Qurilish из Узбекистана.
При производстве продукции будут использоваться альтернативные виды топливно-энергетических ресурсов, в том числе уголь, отмечается в постановлении.