Yakka tartibdagi tadbirkorlar o‘z plastik kartochkalari orqali nafaqat ishlab chiqarish ehtiyojlari, balki har qanday turdagi mahsulot va xizmatlar uchun to‘lovlarni amalga oshirish huquqiga ega bo‘ldi.
O‘zbekiston Markaziy banki «Yakka tartibdagi tadbirkorlar tomonidan milliy valyutadagi bank kartalaridan foydalanish tartibi to‘g‘risida"gi nizomga tegishli o‘zgartishlarni kiritdi.
«Endilikda tomonlar, ya’ni sotuvchi va bank kartasi egasi o‘rtasida tegishli shartnomani tuzish zarurati yo‘q», — deyiladi Markaziy bank xabarida. Bu kabi to‘lovlarni amalga oshirishda tegishli to‘lovni terminal orqali qabul qilgan xizmatchining imzosi tushirilgan «to‘landi» muhri qo‘yilgan schyotlar, kvitansiyalar, bankomat, infokiosk va terminal kvitansiyalari hisobot hujjatlari bo‘lib xizmat qiladi.
Yakka tartibdagi tadbirkorlar endilikda o‘z bank kartochkalarini foydalanish uchun boshqa shaxslarga berish huquqiga ega.
Bunga qadar yakka tartibdagi tadbirkorlar o‘z plastik kartochkalarini faqatgina tadbirkorning ishlab chiqarish ehtiyojlari uchun ishlata olar edi.

Индивидуальные предприниматели получили право осуществлять со своих пластиковых карт платежи, связанные не только с производственными нуждами, но и с покупкой товаров и оплатой услуг любого характера.
Соответствующие изменения Центральный банк Узбекистана внес в Положение «О порядке использования индивидуальными предпринимателями банковских карт в национальной валюте».
«Теперь нет необходимости заключать соответствующий договор между сторонами, то есть между продавцом и владельцем банковской карты», — говорится в сообщении Центробанка. При осуществлении таких оплат отчетными документами являются оригиналы квитанций и счета, квитанции банкомата, инфокиоска и терминала, прилагаемые к ним, подписанные служащим, принимавшим соответствующий платеж через терминал, с проставленной печатью «оплачено».
Индивидуальные предприниматели теперь также вправе передавать свои банковские пластиковые карты в пользование другим лицам.
Ранее средства своих пластиковых карт индивидуальные предприниматели могли расходовать исключительно на производственные нужды предприятия.